Jak si vybrat žonglérské míčky?
Začátečníci v souvislosti s míčky obvykle pokládají spoustu otázek. Chtějí vědět, zda jim budou stačit obyčejné míčky vlastní výroby, popřípadě míčky tenisové. V tomto článku se pokusím tyto otázky zodpovědět a důkladně problematiku míčků probrat. Nečekejte však srovnání konkrétních míčků od konkrétních výrobců, až na vyjimku se budu míčky zabývat obecně.
Říká se, že výběr míčků je záležitost osobního vkusu a preferencí. S touto větou uplně nesouhlasím, protože v ní chybí určení preferencí čeho, a tudíž se myslí samotných míčků. Pro různé styly žonglování je ale vždy možné určit, které konkrétní míčky jsou ty nejlepší. Těžko si koupíte nějaké míčky a až podle toho, jaké jste zakoupili, upravíte svůj žonglérský styl. Věta by tedy správně měla znít takto: Výběr žonglérských míčků by měl vycházet z osobního vkusu a preferencí určitého žonglérského stylu.
Odpovím teď na nejzásadnější otázku a doufám, že budete pokračovat ve čtení, i když budete znát odpověď. "Je třeba mít nějaké speciální míčky, pokud se chcete začít učit žonglovat?" Proto abyste občas popojeli dva bloky po městě, není třeba kupovat si sporťák. Můžete použít libovolný automobil. A protože můžete jet maximálně pouze 50 Km/h, tak nehraje roli, za kolik vteřin auto zrychlí z nuly na sto, ani jakou má maximální rychlost. Je ale pravda, že se většina lidí raději projíždí v novém autě, než v prorezavělé rachotině. Tím chci říct, že není problém začít například s ručně vyrobenými míčky (předpokládám, že nejste tak zruční, abyste je dokázali ušít opravdu kvalitní) nebo v lepším případě s tenisovými míčky, či s míčky za pár korun z hračkárny. Dokud vyhazujete se třemi míčky do výšky jen pár desítek centimetrů, tak kvality speciálních žonglérských míčků přímo spojené s vyhazováním a chytáním moc neoceníte. A pokud nemáte ambice přestat být začátečníkem, můžete si, dokud budete živi, skutečně vybírat míčky naprosto nahodile. Mějte tedy prosím na paměti při čtení dalšího textu, že pokud jste úplný začátečník, tak nehraje roli jaké míčky používáte.
Kdy je tedy správná doba pořídit první opravdové žonglérské míčky? Jste-li si jistí, že se žonglování chcete opravdu věnovat, a máte na míčky dost peněz, není důvod si kvalitní míčky nepořídit hned. Nicméně doba, kdy už je téměř nutné pořídit žonglérské míčky, nastává ve chvíli kdy již umíte udržet ve vzduchu čtyři míčky a pokoušíte se s nimi o další triky/vzory.
Proč si kvalitní míčky pořizovat? Protože pořádné míčky vám poskytnou co možná největší kontrolu nad žonglovaným trikem/vzorem. To vám umožní se rychleji učit, a tak se velmi brzy můžete dostat mezi žonglérskou elitu. I když je pravda, že nejsnadnější je žonglovat s opravdu kvalitními míčky, není občas na škodu použít každý míček jiný, nebo velké míče - vaše reflexy se přizpůsobí a vy budete schopni reagovat na neobvyklé situace. Takový trénink je, ale lepší provádět v případě, že už nějaký trik/vzor umíte a chcete si situaci trochu stížit. Nedoporučuji se s různorodou skladbou míčků učit nové triky/vzory.
Náš stále více komerční svět si žádá, aby prvním atributem žonglérských míčků, o kterém se zmíním, byla jejich cena. Tento odstavec je určen spíše pro rodiče žonglérů školou povinných. Pro výdělečně činné nebude jistě zakoupení sady míčků problém. Podstatná část začínajících žonglérů je ale ve věku, kdy o jejich financích rozhodují rodiče. Investice do kvalitních míčků, které běžně stojí více než 200 Kč/ks, tak pro ně může být problém. Hodně dětí to pak řeší například úpravou tenisových míčků tak, že je naplní pískem nebo vodou. Popřípadě si míčky vyrobí z nafukovacích balonků a mouky nebo rýže. Jak jsem napsal výše, pro začátky to stačí. Pro opravdu malé děti taková výroba míčků může být dokonce zábavná. Učí-li se však vaše dítko už první triky/vzory se čtyřmi míčky, pak již muselo vynaložit tolik úsilí, že je dost pravděpodobné, že u žonglování zůstane. Od prvních triků/vzorů se čtyřmi míčky již kvalita míčků hraje roli. Apeluji proto na vás drazí rodičové, pokud se vaše ratolest dostala na tuto úroveň, zakupte kvalitní míčky - raději rovnou pět, protože to nebude dlouho trvat a čtyři budou málo. Přikupovat pak jeden další míček není dobré řešení, protože nové míčky jsou vždy o něco tvrdší, než míčky už nějakou dobu používané. Hledáte-li nějaký silný argument pro zakoupení míčků - jeden bych měl - může se vám tak podařit vystrnadit vašeho začínajícího žongléra/žonglérku od počítače.
V souvislosti s cenou bych rád upozornil na to, že vůbec nemusí být pravda, že drahý míček vydrží déle, než ten laciný. Spousta drahých míčků stojí tolik peněz, protože se s nimi úžasně žongluje. Žongléři je proto preferují i přesto, že se jim může podařit je roztrhat na cáry za tři měsíce (při nějakých třech až pěti hodinách tréninku denně).
Jednou z nejdůležitějších vlastností míčků pro pokročilého žongléra je jejich tvárnost. Tvárnější míček při dopadu převede část své kinetické energie do změny svého tvaru, stejně jako to dělá deformační zóna v automobilu při nehodě. Takový míček se proto snadněji chytá, neodskakuje z ruky a chyt z výšky několika metrů není bolestivý. Celá kategorie takto tvárných žonglérských míčků se označuje slovem "beanbag" (což v překladu znamená "pytlík zrnek"). Doporučuji zapomenout na všechny možné plastové a gumové míčky, pokud pro jejich koupi nemáte nějaký konkrétní důvod - např, že chcete žonglovat uprostřed rybníka, nebo prostě máte rádi bolest. Chcete-li to někam dotáhnout volte jedině míčky z kategorie beanbag. Začátečníci jistě nebudou vyhazovat tak vysoko jako pokročilí, takže nepotřebují tak tvárné míčky a mohou si proto dovolit přepych trvanlivějších beanbagů z pevnějších materiálů jako je kůže. Pro pokročilejší je pak vhodnější velur a pak látka.
Dalším důležitým atributem je hmotnost. Jste-li úplní začátečníci, pak je lepší použít spíše těžší míčky protože se lépe směřují. S příliš těžkými míčky se ale vaše paže mnohem dříve unaví. Nejvhodnější hmotnost míčku pro dospělého člověka se nachází v rozmezí od 120 do 140 g, pro dítě pak o něco méně (jen pro srovnání - tenisové míčky mají hmotnost pouze 56,7 až 58,5 gramů)[1]. Pokud se začnete učit žonglovat se sedmi a více míčky tak není od věci použít míčky lehčí, aby paže déle vydržely. Až se budete učit žonglovat se sedmi míčky, budete si umět vybrat nejlepší míčky sami.
Velikost míčků je též důležitá. Nejvhodnější míčky mají velikost přibližně 6,7 cm v průměru (pro dítě o něco méně). Menší míčky by vám mohly proklouznout mezi prsty a u větších je větší pravděpodobnost kolize.
Neměli bychom zapomenout ani na vizuální stránku. Chcete-li vystupovat, je vhodné použít míčky které přitahují pozornost. Na vystupování i na trénink volte míčky, které jsou dobře vidět proti pozadí. Bílé jsou dobře vidět i v šeru ale špatně proti zatažené obloze. Se zelenými se špatně žongluje v přírodě atd. Při volbě barvy míčků se tedy zkuste zamyslet nad tím, kde je budete používat.
Nazávěr přišel čas na zmíněnou vyjímku z pravidla, že nebudu zmiňovat konkrétní míčky. Pomatujete si ještě, na srovnání, které jsem použil na začátku článku, že na popojíždění po městě není třeba sporťák? Pojďme se teď podívat na takové sporťáky mezi míčky. Už je to pár let, co jsem po vyzkoušení velké spousty různých míčků od různých výrobců zakotvil u míčků od sport juggling company. Bohužel je nejpíš nikdo nedodává do ČR a je tak třeba objednat je na těchto stránkách z Ameriky. Je to škoda. Pokud by je některý z prodejců zařadil do svého portfolia, jistě by se našlo spousta kupujících.
Zroje: