Důležitost správného postoje a rozcvičení
Před tím než začnete žonglovat je vhodné důkladně se protáhnout a rozcvičit. Pokud jste pokročilí a umíte vzory s vysokými výhozy, je třeba postupně rozehřívat svaly. Rozhodně není dobré přijít do parku a hned začít výhozy do osmimetrové výšky. Riziko natažení nebo natržení svalu jednoznačně minimalizujete tím, že budete nejdříve nějakou dobu žonglovat do menších výšek a výhozy postupně zvyšovat. Úvodní rozvička také zvýší vaši pohyblivost, kterou oceníte především u výhozů nebo chytů za zády.
Pokud trénujete několik hodin denně, je správný tělesný postoj při žonglování velmi důležitý. Jeho důležitost roste s dobou, kterou tréninkem strávíte. Dostanete-li základní vzor pod kontrolu na tolik, že se zvládnete soustředit na další věci, pokuste se uvědomit si, jak stojíte. Správně byste měli mít nohy lehce od sebe, mírně pokrčená kolena a rovná záda. Snažte se nepředklánět a nezaklánět. Nevystrkujte břicho snažte se spíše podsadit pánev. Lokty by měly stále mířit k zemi. Pohybovat by se mělo pouze předloktí, protože je to estetičtější a déle trvá než se paže unaví. Dejte si pozor na pohyb zápěstí. I když je možné žonglovat pouze pohybem zápěstí a existují triky, které jsou celé postavené na jeho pohybu, vyvarujte se přemíře takového pohybu. Podobně jako u lidí, kteří přespříliš užívají počítačovou klávesnici, by to mohlo vést až k zánětům.
Mnoho lidí je při žonglování v křeči, takže to vypadá, jako by zvedali půlmetrákovou činku. Často se jedná i o žongléry, kteří se už učí například kaskádu s pěti míčky. Uvidíte-li někoho takového, upozorněte ho na to, je možné, že si to vůbec neuvědomuje. Sami dbejte vždy na to, abyste se při žonglování naučili uvolnit a volně dýchat. Budete se sami lépe cítit a výsledný dojem bude mnohem estetičtější. Pokud budete žonglovat pokročilé siteswapy s pěti míčky a budete u toho působit uvolněně, ostatní se budou podivovat nad tím, jak snadně jednotlivé vzory ve vašem podání působí. Je-li pro vás těžké uvolnit se, soustřeďte se na obličej. V obličeji se totiž zrcadlí stav celého těla. Pokud se vám podaří uvolnit obličej, tak téměř jistě budete mít uvolněné i tělo. Pracujte na svém výrazu, zvlášť jestli máte ambice vystupovat.
Dejte si hned od začátku pozor, abyste se vyhnuli zlozvykům, kterých se později těžko zbavuje, jako opakované otevírání a zavírání úst, olizování rtů a podobně.
Stabilitu postoje můžete ještě vylepšit stáním na jedné noze nebo balancováním něčeho - třeba kuželu - na hlavě, případně hlavičkováním míče.